Wedding Planner czyli trzech specjalistów w jednej osobie

//Wedding Planner czyli trzech specjalistów w jednej osobie

Wedding Planner – zawód w Polsce stosunkowo świeży, choć z roku na rok zyskujący coraz większą popularność – czasem nazywany również konsultantem ślubnym. Kim tak naprawdę jest taka osoba, czym się zajmuje i na co możesz liczyć nawiązując współpracę z jednym z nas – dowiesz się z poniższego artykułu.
Planowanie wesela sprawia, że słowa, terminy i określenia, które do tej pory wydawało Ci się że znasz – nagle nabierają nowego znaczenia ;). Jednym z najczęściej zadawanych pytań, jakie zadają nam Pary (a nawet niektóre firmy z branży ślubnej) podczas pierwszego kontaktu jest – kim tak naprawdę jest wedding planner i czym Wy się tak właściwie zajmujecie? Naszym zdaniem w pracy wedding plannera można wyróżnić trzy główne obszary, którymi się zajmujemy i postaramy się poniżej krótko je scharakteryzować:

Czym zajmuje się wedding planner? – czyli planowanie i strategia

Największym obszarem obejmującym całokształt jest planowanie, organizacja i strategia. Wedding plannerzy najczęściej wynajmowani są w początkowym etapie organizacji ślubu i wesela. Zajmujemy się poszukiwaniem odpowiednich dostawców usług, negocjacjami umów z nimi, przygotowaniem scenariusza dnia ślubu, zaplanowaniem logistyki i wiele więcej. Można powiedzieć, że wedding planner usuwa z procesu organizacji ślubu element niewiedzy i niepewności – rekomenduje tylko sprawdzone rozwiązania o odpowiedniej, jakości. Wedding planner ustala w porozumieniu z Wami budżet, optymalizuje go i pilnuje jego realizację.

Jakie są zadania wedding plannera?

 1. Poleca Ci dostawców, negocjuje umowy, planuje i uczestniczy w spotkaniach z dostawcami usług ślubnych
 2. Tworzy szczegółowy scenariusz, oraz wspólnie z Wami planuje rozsadzenie gości weselnych
 3. Tworzy i zarządza Waszym ślubnym budżetem
 4. Planuje wizje lokalne w salach weselnych i degustacje menu – oraz uczestniczy w nich wspólnie z Wami
 5. Omawia z Wami Wasze pomysły, współtworzy z Wami stylistykę przyjęcia
 6. Koordynuje kwestie związane z rezerwacją hoteli oraz transportu dla Waszych gości
 7. Nadzoruje całość w dniu ślubu

Zatrudnijcie wedding plannera, jeżeli:

 1. Chcecie, aby przygotowania do ślubu i wesela były dla Was bezstresowe
 2. Brakuje Wam wolnego czasu na analizę rynku ślubnego, poszukiwania odpowiednich dostawców (często klientami wedding plannerów są osoby, których praca nie pozwala na częste branie dni wolnych)
 3. Mieszkacie za granicą, a chcecie zorganizować ślub w Polsce
 4. Macie mało czasu na planowanie i organizację – z jakichkolwiek powodów
 5. Jeżeli chcecie, aby Wasz ślub i wesele były oryginalne i nietypowe (na przykład w nietypowym miejscu takim jak fabryka, muzeum, park – czy cokolwiek innego)
 6. Nie chcecie ryzykować wydatków na nietrafione decyzje i chcecie z góry wiedzieć, z czego warto, a z czego nie warto rezygnować.

Ślubny Stylista – czyli ktoś, kto zepnie Waszą wizję w całość

Kolejnym obszarem, jaki możemy wyodrębnić i nawet nadać mu osobną nazwę to ślubny stylista. Ta część obowiązków wedding plannera związana jest przede wszystkim ze stylizacją dnia ślubu i wesela oraz szeroko pojętą estetyką. Jak już wstępnie napisaliśmy wyżej, weddin planner spróbuje Was najpierw poznać – co lubicie, co Was interesuje, jakie macie wspólne pasje, jakie są Wasze wizje ślubu i wesela. Następnym krokiem będzie przedstawienie Wam inspiracji i projektów dekoracji miejsca ślubu, miejsca wesela, stołów, oświetlenia, papeterii ślubnej (zaproszeń, winietek, tablic rozsadzenia gości etc.), które w jak największym stopniu spełnią Wasze oczekiwania, zmieszczą się w Waszym budżecie oraz sprawią, że goście, którzy przybędą na Wasz ślub i wesele, nie tylko zapamiętają ten wieczór, jako wyjątkowy, ale od razu będą widzieli, że to wszystko „to Wy” – w każdym elemencie dekoracji, na każdym zaproszeniu, w każdej chwili będzie wiadomo, że to Wy a nie nikt inny jest „gwiazdą wieczoru”.

Jakie są zadania wedding plannera związane ze stylizacją?

 1. Tworzy koncept stylizacji ceremonii i przyjęcia
 2. Świadczy wsparcie kolorystyczne – dostarcza inspiracji
 3. Planuje i pilnuje budżetu poświęconego stylizacji (floryści, wypożyczalnie dekoracji, oświetlenia etc.)
 4. Stara się spełnić specjalne życzenia Pary związane ze stylizacją
 5. Bierze udział w wizjach lokalnych i planowaniu rozmieszczenia dekoracji
 6. Bierze udział w projektowaniu papeterii ślubnej – zaproszeń, winietek, tablicy rozsadzenia gości etc.
 7. Współtworzy z Wami plan rozsadzenia gości
 8. Pilnuje tego, aby wszystkie elementy dekoracji były na swoim miejscu podczas ceremonii i przyjęcia

Zatrudnijcie wedding plannera, jeżeli:

 1. Dekoracje i indywidualny styl ceremonii i przyjęcia weselnego są dla Was ważne
 2. Jeżeli chcecie, aby Wasze przyjęcie zapadło gościom w pamięć
 3. Jeżeli chcecie, aby styl wesela i ceremonii był dopasowany do Was a nie Wy do niego
 4. Jeżeli chcecie mieć oryginalne przyjęcie, ale nie możecie wyciągnąć spośród tysięcy pomysłów i internetowych inspiracji tych, które będą do Was pasowały

Ślubny koordynator – czyli ktoś, kto dopilnuje wszystkiego na miejscu w dniu przyjęcia

Ostatnim obszarem, jaki możemy wyróżnić w pracy wedding plannera jest ślubny koordynator. Ta część obowiązków skupia się na działaniach, które mają miejsce bardzo blisko terminu ślubu – czyli dopilnowanie scenariusza, potwierdzenie wszystkich terminów z dostawcami usług, a finalnie dopilnowanie wszystkiego i koordynacja dnia ślubu. Wedding planner zajmujący się koordynacją dnia ślubu zadba o to aby podczas ceremonii i przyjęcia wszystko było dopięte na ostatni guzik, nic nie zostało przeoczone, każdy jest tam gdzie być powinien, a Wy możecie cieszyć się swoim świętem :)!

Zadania wedding plannera związane z koordynacją:

 1. Organizacja spotkania podsumowującego wszystkie dotychczasowe ustalenia i omówienie scenariusza dnia ślubu
 2. Przegląd podpisanych umów, potwierdzenie logistyki i wszystkich ustaleń z dostawcami
 3. Doprowadzenie Was w spokoju do dnia ślubu 😉
 4. Koordynacja dnia ślubu i wesela

Zatrudnijcie wedding plannera, jeżeli:

 1. Chcecie brać aktywny udział w organizacji swojego ślubu i wesela, ale chcecie mieć kogoś, kto zadba o to abyście nie stracili niepotrzebnie czasu, pieniędzy i żebyście na swoim przyjęciu  byli jak gwiazdy wieczoru, a nie tylko organizatorzy
 2. Chcecie mieć wszystko uporządkowane i czuć, że macie kontrolę nad organizacją swojego święta

Kilka rzeczy, o jakich należy pamiętać decydując się na wedding plannera

 1. Rezerwuj usługę organizacji ślubu z wyprzedzeniem. Najlepiej podjąć rozmowy z wybranym wedding plannerem tak szybko jak zdecydujecie się na to, że bierzecie ślub – samo spotkanie i rozmowa z wedding plannerem nic Was nie kosztuje, a jeżeli zdecydujecie się na współpracę z jednym z nas odpowiednio wcześnie, będziemy mieli większe możliwości odnośnie wyboru odpowiednich dla Was podwykonawców.
 2. Pamiętajcie o tym, że wedding planner nie musi uczestniczyć w planowaniu od samego początku, możecie się na niego zdecydować do organizacji kilku pojedynczych elementów, a nawet do samej koordynacji dnia ślubu i wesela.

 

2018-05-03T22:13:16+00:00