Przyjęcie zaręczynowe

//Przyjęcie zaręczynowe

Czy jesteście już po romantycznych oświadczynach „sam na sam” i chcecie powiadomić o tym fakcie swoje rodziny? Chcielibyście żeby wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z tradycją? Jeśli tak, oto kilka rad jak powinny przebiegać takie lekko uwspółcześnione tradycyjne zaręczyny.

Na początek, celem przyjęcia zaręczynowego jest poinformowanie członków rodzin o przyjętych oświadczynach i planowanym ślubie. Jest to również okazja (niekiedy pierwsza) do spotkania dwóch rodzin, ich integracja, jak również okazja do wstępnych rozmów dotyczących organizacji ślubu czy ustalenia daty.

Jaka forma przyjęcia?

Jak sama nazwa wskazuje „przyjęcie zaręczynowe” powinno mieć formę przyjęcia – zazwyczaj dość kameralnego. Może ono przyjąć formę oficjalnej kolacji lub uroczystego obiadu połączonego np. ze spacerem i podwieczorkiem.

Gdzie?

Zgodnie z tradycją przyjęcie zaręczynowe odbywa się w domu przyszłej Panny Młodej w gronie najbliższych członków rodziny. Ciężar organizacji spoczywa wówczas na barkach rodziców dziewczyny. Jednak coraz częściej przyjęcia odbywają się w wybranych przez młodych lub wspólnie z rodzicami lokalach. Często też młodzi sami organizują takie przyjęcie a rodzice pełnią wtedy rolę gości. Jest to popularna forma, gdyż odciąża rodziców i pozwala młodym na zachowanie elementu zaskoczenia.

Podział kosztów

Tradycyjnie koszt przyjęcia zaręczynowego pokrywa rodzina młodej narzeczonej. Jednak współcześnie często to same pary pokrywają wszystkie koszty związane z przyjęciem. Wszystko zależy od możliwości finansowych zainteresowanych.

Kogo zaprosić?

Z reguły przyjęcie zaręczynowe to oficjalne przyjęcie dla najbliższej rodziny. Uczestniczyć w nim powinni przede wszystkim rodzice obu stron, rodzeństwo oraz dziadkowie. Ponadto młodzi mogą zaprosić najbliższych wujków i ciocie, czy najbliższych przyjaciół rodziny. Nie ma tutaj większych ograniczeń dotyczących zaproszonych gości. Należy jednak pamiętać, że powinno to być kameralne przyjęcie najbliższej tylko rodziny. Pozostałych przyjaciół oraz członków rodziny można powiadomić w formie elektronicznej (poprzez komunikatory, e-mail, serwisy społecznościowe), telefonicznie lub w trakcie osobnego, swobodniejszego przyjęcia.

Przebieg zaręczyn

Bez względu na miejsce zaręczyn przyszły Pan Młody powinien przygotować bukiety kwiatów. Pierwszy złożony z białych kwiatów dla przyszłej małżonki, drugi bardziej klasyczny z kolorowych kwiatów dla przyszłej teściowej, np. bukiet czerwonych róż lub innych kwiatów zgodnych z gustem przyszłej teściowej. Dodatkowo powinien przygotować butelkę dobrego alkoholu (nie wódki!) dla przyszłego teścia.

Same zaręczyny mogą się tutaj odbyć w dwojaki sposób. Pierwszy – tradycyjny, oraz drugi – nowoczesny.

Tradycyjne zaręczyny

Jak nakazuje zwyczaj młody narzeczony udaje się wraz ze swoją najbliższą rodziną do domu dziewczyny. Ze sobą powinien mieć w/w bukiety kwiatów oraz wykwintny trunek oraz oczywiście pierścionek. Po przywitaniu i wręczeniu podarków, następuje posiłek i luźne rozmowy. Ma to na celu ocieplenie atmosfery oraz ewentualne zapoznanie się rodzin obu stron. Po głównym daniu, ale najlepiej przed deserem, przyszły Pan Młody wstaje oznajmiając, że chce powiedzieć coś ważnego. W tym momencie kieruje w stronę rodziców przyszłej małżonki pytanie czy wyrażają zgodę na to, aby poślubił ich córkę. Młody powinien tutaj wygłosić krótką mowę (najlepiej prosto z serca, szczerą) podkreślając jak wiele znaczy dla niego ich córka, jak bardzo ją kocha, jak bardzo jest wyjątkowa oraz jak bardzo zależy mu na ich zgodzie oraz dlaczego to takie ważne. Po otrzymaniu zgody na ślub, młody narzeczony, klękając, kieruje w stronę dziewczyny pytanie czy zechce zostać jego żoną. Po twierdzącej odpowiedzi wsuwa pierścionek na serdeczny palec prawej ręki swojej wybranki, (ponieważ młode małżonki często przekładają zaręczynowy pierścionek z prawej na lewą rękę, gdyż niewygodnie jest im nosić obrączkę w raz z tym pierścionkiem na jednym palcu, warto pamiętać, aby dostosować pierścionek do rozmiaru lewego serdecznego palca dziewczyny). Po takiej cerem ni następuje moment składania gratulacji. Następnie można przejść do deseru, w trakcie, którego zazwyczaj trwają rozmowy i padają pytania do młodych odnośnie okoliczności podjętej decyzji oraz dalszych planów. Jest to również czas na ewentualne mowy członków rodziny, jeśli występuje taka chęć, oraz moment, w którym rodziny mogą przejść na „ty”. Jednak taka propozycja powinna wyjść od najstarszej z osób uczestniczących w przyjęciu.

Nowoczesne zaręczyny

Nieco bardziej nowoczesna i coraz bardziej popularna forma zaręczyn odbywa się z inicjatywy samych młodych. To oni są tutaj organizatorami i to oni w pełni finansują takie spotkanie. Choć niekiedy rodzice młodych wspólnie „dokładają” się do takiego obiadu. Ma to jednak miejsce tylko, jeśli rodzice zostali wcześniej poinformowani o oświadczynach. Jeśli nie i ma zostać zachowany element zaskoczenia młodzi organizują wszystko sami w tajemnicy. Nierzadko młode pary stosują fortel w postaci tzw. „przykrywki”. Organizując np. urodzinowy czy imieninowy obiad bądź świąteczną kolację, podczas której informują zaskoczonych zgromadzonych o swoich planach. Bez względu na stopień wtajemniczenia rodzin, przyszły Pan Młody nie powinien zapominać jednak o w/w podarunkach dla przyszłych teściów oraz swojej wybranki. Uroczysty obiad lub oficjalna kolacja umawiana jest w wybranym wcześniej i zarezerwowanym lokalu. Dobrze, jeśli ów lokal posiada ogród lub znajduje się w spacerowej okolicy. Wówczas młodzi dają swoim rodzinom możliwość ostudzenia emocji na świeżym powietrzu podczas odświeżającego spaceru. Młodzi przybywają do lokalu nieco wcześniej sprawdzając czy wszystkie ustalenia z lokalem zostały spełnione. Gdy przybywają rodziny, młody wita przyszłych teściów podarkami (dziewczyna może również w tej chwili obdarować rodziców narzeczonego). Po przywitaniu, wszyscy zasiadają do stołu. W trakcie posiłku odbywają się swobodne rozmowy. Tutaj, tak jak w przypadku tradycyjnych zaręczyn, po głównym daniu przed deserem (w przypadku przyjęć bufetowych – mniej więcej pod koniec pierwszej godziny przyjęcia, gdy wszyscy goście już przybyli i zdążyli się rozgościć) przyszły Pan Młody wstaje mówiąc, że chciałby coś ogłosić. W tym miejscu młody może pokierować się formułą przedstawiona powyżej („Tradycyjne zaręczyny”) lub po prostu, w krótkiej mowie poinformować zgromadzonych, że w takim to a takim dniu oświadczył się swojej wybrance i że został przyjęty. Jeśli już została ustalona może wraz z przyszłą małżonką zaprosić gości na ceremonię zaślubin. W nowoczesnym wariancie zaręczynowego przyjęcia, forma obwieszczenia szczęśliwej nowiny jest właściwie dowolna i zależy w głównej mierze od wyobraźni młodych. Jednak w dobrym tonie pozostaje zwrócenie się młodego do rodziców dziewczyny z prośbą o udzielenie zgody na poślubienie ich córki, oraz zapewnienie ich o swoich zamiarach oraz uczuciach w stosunku do przyszłej małżonki, a także powodów, dla których to właśnie ona jest tą jedyną. Po tych formalnościach wznoszony jest toast. Następnie po otrzymaniu zgody i toastach można przejść do deseru i dalszych rozmów, pytań oraz wstępnych ustaleń, co do dnia ślubu. Indywidualne gratulacje powinny nastąpić po deserze, np. przy drinku, kawie lub podczas spacerów po ogrodzie.

Warto pamiętać

W przypadku zerwania zaręczyn, nie jest konieczne zwracanie pierścionka zaręczynowego. Konieczność taka ma miejsce, gdy pierścionek stanowi pamiątkę rodzinną młodego. Według niektórych obyczajów powinno nastąpić również odesłanie wszystkich drogich prezentów.

2018-03-04T19:25:08+00:00