Przesądy zaręczynowe

//Przesądy zaręczynowe

Najróżniejsze przesądy i mity dotyczą niemal każdego przełomowego etapu życia człowieka. Niektóre mają pomóc w dokonaniu właściwego wyboru inne ochronić przed „złym”. Czy faktycznie pomagają nie wiadomo – na pewno jednak nie zaszkodzą. Dla tych, którzy wolą „dmuchać na zimne” i dopomóc szczęściu przy zaręczynach mamy kilka ciekawych przesądów zaręczynowych.

Pierścionek zaręczynowy

Jeśli pragniesz trwałego i mocnego związku z przyszłą małżonką koniecznie wybierz pierścionek wykonany ze szlachetnego metalu. Symbolem trwałości związku są bowiem złoto i platyna.

Co mówią nam kamienie szlachetne?

Dla zwiększenia szans na stały i trwały związek do złotego bądź platynowego pierścionka dobierz odpowiedni szlachetny kamień. Tak, konieczne jest aby był to właśnie kamień szlachetny nie perły (choć są równie piękne). Perły bowiem są zwiastunem smutku, cierpienia i łez, a tego chyba chciałbyś uniknąć.

Jeśli już kamień to jaki?

Najbardziej popularne i najcenniejsze są cztery poniższe kamienie:

Diament (najlepiej brylant) – jest najczęściej wybieranym kamieniem stosowanym w pierścionkach zaręczynowych. Jest to święty kamień stojący na straży wierności i nierozerwalności związku. Jako że jest to najtwardszy z kamieni dawniej uważano, że tylko on jest w stanie zapewnić trwałość związku i uczucia.

Szafir – niebiański kamień. Symbol czystości, zaklętej mądrości i skarbnica wiedzy. Umieszczony w pierścionku na dłoni ukochanej ma ją (a tym samym cały związek) chronić przed nędzą. Szafirowy pierścionek uczyni twój związek mocnym i partnerskim.

Rubin – krwisto czerwony symbol namiętności i trwałości uczuć. Dawniej kojarzył się z żywiołem ognia jako symbol miłości, odwagi i boskiego miłosierdzia. Dziś polecany młodym przyszłym małżonkom jako symbol siły witalnej, młodości, walki, namiętności i trwałości uczuć. Jego głównym zadaniem jest chronić kochanków od zdrady.

Szmaragd – „zielona nadzieja” i kamień pierwszej miłości. Symbol witalności, wiecznej młodości i nadziei. Jego kojąca zielona barwa łagodzi i uspokaja, koi zszargane nerwy. Szmaragdowe oczko w pierścionku z pewnością zapewni wewnętrzne szczęście narzeczonych.

 

Inne cenne kamienie spotykane w pierścionkach zaręczynowych to:

Topaz – symbol miłości przyjaznej i bezinteresownej. Biżuteria z tym kamieniem ma pomagać w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu trudnych decyzji, jak również w pokonywaniu przeszkód i trudności.

Ametyst – wspomaga namiętność chroniąc jednocześnie przed nieszczerymi intencjami. Jest symbolem władzy i szczęścia.

Cytryn – skupia uwagę i emocje. Jest symbolem zgody między kochankami. Cytryn wzmaga pewność siebie, samoakceptację i poczucie własnej wartości. Wnosi w związek ciepło, światło, dodaje siły i wytrwałości.

Granat – wzmaga pożądanie. Symbolizuje miłość, twórczość i namiętność. Jego czerwona barwa wpływa pobudzająco oraz dodaje pewności siebie.

Turkus – kamień harmonii i czystości. Dawniej amulet dziewic i młodych żon. Umieszczony na zaręczynowym pierścionku ma zapewnić szczere, czyste i niezmienne uczucie.

Koral – symbol bogactwa i siły. Swojemu właścicielowi przynosi ukojenie i harmonię. Pobudza uczucie miłości, ogrzewa i ożywia.

Oświadczyny

Jak głoszą stare teksty, gdy młoda panna po włożeniu, na jej serdeczny palec, pierścionka zaciśnie dłoń oznacza to, że związek będzie trwały. Ponadto, gdy w trakcie wsuwania pierścionka na palec zatrzyma się on na ostatnim stawie palca dziewczyny, zwiastuje to iż będzie ona doskonałą żoną i wyśmienitą panią domu.

W myśl starych przesądów kobieta powinna nosić zaręczynowy pierścionek na serdecznym palcu prawej ręki. Dopiero po ślubie miejsce pierścionka zaręczynowego zajmuje obrączka a pierścionek wkładany jest na serdeczny palec lewej ręki – ze względu na bliskość serca.

Zaręczynowy pierścionek a oczekiwania narzeczonego.

Wedle starych obyczajów, niektóre z kamieni umieszczonych w darowanych pierścionkach zaręczynowych mówią o tym czego oczekuje przyszły Pan Młody od swojej wybranki. I tak:

rubin lub granat – zwiastują chęć osiągnięcia harmonii w alkowie,

szafir lub akwamaryn – oznaczają iż młody pokłada wiarę w wierność narzeczonej,

turkus lub kryształ górski – wyrażają chęć chronienia narzeczonej,

szmaragd lub agat – oznaczają iż młody marzy o sporej gromadce małych stópek

cytryn lub karneol – oczekiwanie, że w związku będzie panowała zgoda,

topaz lub bursztyn – wiara w małżeński dobrobyt materialny

nefryt lub kamień księżycowy – zwiastuje, że przyszły małżonek oczekuje żony oddanej domowemu ognisku.

2018-03-04T19:05:50+00:00