O co pytać fotografa ślubnego

//O co pytać fotografa ślubnego

Jednym z istotniejszych elementów organizacji wesela jest wybór fotografa ślubnego. Można wręcz powiedzieć, że jest to niemal tak trudny wybór jak znalezienie drugiej połówki 😉. W tym wpisie podpowiemy Wam, o co pytać fotografa ślubnego, oraz zadamy po pięć pytań kilku łódzkim fotografom.

Zanim zaczniecie zadawać pytania, warto się zastanowić jak podejść do procesu wyboru fotografa. Pierwszym krokiem, jaki będziecie musieli wykonać jest analiza lokalnego rynku (najlepiej zacząć najpierw od ofert lokalnych fotografów – dopiero, jeżeli nie znajdziecie nikogo z Waszej miejscowości, zacznijcie szukać dalej). Ze wszystkich ofert najlepiej wybrać 3-4 fotografów ślubnych i umówić się z nimi na spotkanie – oczywiście najpierw sprawdź czy mają wolny termin w wybrany przez Was dzień. Jeżeli korzystacie z usług konsultantów ślubnych to prawdopodobnie od nich otrzymacie wstępnie wyselekcjonowane oferty, jeżeli zajmujecie się organizacją sami to musicie to zrobić osobiście. Rozmowa z fotografem (lub fotografami, bo coraz częściej pracują oni w parach) jest bardzo ważna, ponieważ fotograf jest z Wami w bardzo osobistych momentach – zaczynając od sesji narzeczeńskiej, przez przygotowania (ubieranie sukni ślubnej, makijaż) i samą ceremonię aż po wesele. No dobrze, przejdźmy, zatem do pytań, które warto zadać fotografowi ślubnemu.

Czy jesteś dostępny w wybranym przez nas dniu?

O tym pisaliśmy już we wstępie tego artykułu. Jest to podstawowe pytanie, które powinniście zadać jeszcze przed umówieniem się na spotkanie (no chyba, że dany fotograf tak Was zachwyca swoimi pracami, że jesteście skłonni dopasować termin swojego ślubu do niego 😊)

W jakim stylu się specjalizujesz / w jakim stylu najlepiej się czujesz

Większość dobrych fotografów ślubnych jest dość wszechstronnych jednak, jeżeli dla Was szczególnie ważne są na przykład zdjęcie portretowe, to byłoby dobrze gdyby wybrany przez Was fotograf nie tylko wykonywał je na dobrym poziomie, ale aby dobrze się w tym czuł.

Jakie masz doświadczenie w fotografowaniu wesel?

Zdarza się, że zaczynacie rozmowy z fotografem, który do tej pory realizował sesje fashion, albo reportaże i jeżeli chodzi o fotografowanie wesel nie ma zbyt dużego doświadczenia. Pamiętajcie, że to go nie przekreśla – przejrzyjcie jego portfolio, zapoznajcie się ze zdjęciami trudniejszymi technicznie (na przykład w słabym oświetleniu), poszukajcie wśród jego prac zdjęć w sytuacjach, które mogłyby być podobne podczas ślubu / wesela.

Co dokładnie zawiera Twój pakiet?

Wielu fotografów ślubnych dodaje dodatkowe elementy do swoich pakietów. Zapytajcie, co dokładnie obejmuje pakiet, czy tylko zdjęcia w formie cyfrowej, czy może kilka z nich otrzymacie w formie odbitek, dodatkiem może być również album, albo sesja narzeczeńska – pytajcie i rozmawiajcie.

Jak długo będziesz fotografował na weselu i jaka jest dopłata za nadgodziny?

Upewnijcie się, że w ramach współpracy z danym fotografem ślubnym, będziecie mieli uchwycone wszystkie chwile, na których Wam zależy. Zapytajcie, więc ile godzin obejmuje pełen pakiet na całodzienny reportaż – czy fotograf przeprowadzi reportaż podczas przygotowań, czy zostanie tylko „do tortu”, czy do północy, czy uchwyci jeszcze też coś chwilę później. Przy rozmowie na ten temat dobrze mieć już w głowie wstępny plan dnia ślubu (na przykład wiedzieć, o której godzinie fotograf powinien być u kosmetyczki, albo u panny młodej w domu). Jeżeli myślicie, że będziecie potrzebowali więcej czasu niż przewiduje fotograf, ustalcie stawkę za dodatkowe godziny ponad to, co jest w pakiecie.

Jaka jest wysokość zaliczki i zasady rozliczenia?

To pytanie jest tak samo jasne jak ważne. Musicie wiedzieć, jaka jest wysokość zaliczki, która gwarantuje Wam zabukowanie terminu danego fotografa, ale musicie również wiedzieć, jaka będzie ostateczna kwota i kiedy musicie ją zapłacić (czy część jeszcze na weselu, a resztę po otrzymaniu zdjęć, czy może całość po otrzymaniu wszystkich zdjęć)

W ile osób fotografujecie?

Z reguły fotograf realizuje reportaż z dnia ślubu samodzielnie, ale zdarzają się już firmy które fotografują w duecie. Jeżeli obaj fotografowie prezentują zbliżony poziom umiejętności i talentu to dzięki takiemu rozwiązaniu jest szansa, że Wasz reportaż będzie dokładniejszy i uda się wyłapać więcej wyjątkowych chwil. Nie oznacza to jednak od razu, że dwóch fotografów jest lepszych niż jeden – często jest tak, że jeden naprawdę utalentowany i doświadczony będzie lepszy niż dwóch „średniaków” 😉. Pamiętajcie też, aby dopytać, jaka jest dopłata za drugiego fotografa.

W jakim terminie po weselu otrzymamy zdjęcia?

Kiedy wesele dobiegnie końca i fotograf wróci do swojego studia, zacznie przygotowywać Wasze zdjęcia. Nie naciskajcie na niego, aby przesłał Wam zdjęcia w przeciągu kilku dni. Pamiętajcie, że po weselu fotograf ma na karcie pamięci setki zdjęć z Waszego dnia – musi je przejrzeć, wykadrować, edytować, niektóre usunąć i tym sposobem wyselekcjonować dla Was te najlepsze przedstawiające historię Waszego dnia. Może to potrwać równie dobrze 2 tygodnie a także 8 tygodni, (jeżeli Wasz fotograf jest oblegany wśród Par i akurat jest szczyt sezonu ten czas również może się wydłużyć). Jeżeli naprawdę nie możecie doczekać się zdjęć – porozmawiajcie z fotografem, być może uda mu się przygotować dla Was najpierw krótką „zajawkę” w postaci kilku zdjęć.

Jak współpracujesz z kamerzystą? Czy znasz naszego kamerzystę?

Dobra współpraca pomiędzy poszczególnymi firmami, które będą obsługiwały Wasze wesele może zagwarantować, że całość przebiegnie płynniej. Szczególne znaczenie ma tutaj współpraca pomiędzy fotografem, a osobą realizującą reportaż wideo – jeżeli się znają i wiedzą jak każdy z nich pracuje będą rzadziej wchodzili sobie w kadr, będą współpracować aby jak najlepiej uwiecznić Waszą uroczystość zarówno na zdjęciach jak i na filmie. Jeżeli natomiast jeszcze nie wybraliście nikogo do reportażu wideo – a planujecie – to być może fotograf będzie mógł Wam podpowiedzieć kogoś godnego uwagi.

Czy fotografowałeś już na naszej Sali weselnej / w kościele?

Jeżeli tak, być może fotograf będzie mógł pokazać Wam zdjęcia z Waszych wybranych miejsc. Będziecie mogli zorientować się mniej więcej, w jakim stylu będą i Wasze zdjęcia. Dla fotografa również lepiej, jeżeli zna miejsce, w którym przyjdzie mu robić zdjęcia, ponieważ wie na przykład o konkretnych miejscach na Sali czy w kościele, z których można złapać naprawdę wyjątkowe ujęcia Młodej Pary. Jeżeli natomiast fotograf będzie w danej Sali czy kościele pierwszy raz – nie skreślajcie go – dobry artysta poradzi sobie, ale warto żebyście zaprosili go na krótką wizytę w kościele / na miejscu wesela, aby mógł się z nimi zapoznać.

Czy są jakieś ograniczenia, co do późniejszej publikacji zdjęć (na przykład w internecie)

Jeżeli jesteście fanem Facebooka lub Instagrama i planujecie zamieścić w internecie zdjęcia ze swojego ślubu czy wesela, pamiętajcie, aby dopytać fotografa czy są jakieś ograniczenia, co do późniejszej publikacji zdjęć, a jeżeli tak to, jakie, ewentualnie, jakiego podpisu wymaga fotograf. Najczęściej fotografowie życzą sobie, aby podczas publikacji zdjęć na przykład na Facebooku, oznaczać w poście ich fanpage – co jest dla nas całkowicie zrozumiałe.

Jak ubierasz się na ceremonię i wesele?

Omówienie stylu ślubu i wesela z fotografem, pozwoli mu dostosować się ubiorem do reszty i „wtopić się w tłum”. Dobrze jest, kiedy fotograf wygląda schludnie, elegancko, oraz nie wyróżnia się wśród gości – wtedy Ci nie zwracają na niego uwagi i wychodzą na ujęciach bardziej naturalnie.

Ile wesel fotografujesz w weekend?

Jeżeli nie decydujecie się na całodzienny reportaż, warto zapytać czy wybrany przez Was fotograf ma zaplanowane jakieś inne zlecenia w tym samym wybranym przez Was dniu.

Co w sytuacji, kiedy zachorujesz lub z przyczyn losowych nie będziesz mógł fotografować naszego dnia?

Warto poruszyć ten temat i zadać takie pytanie, ponieważ jak wiadomo zdarzają się różne sytuacje. Może być tak, że fotograf, którego wybraliście nagle się rozchoruje, (czego oczywiście ani jemu ani Wam nie życzymy) i warto, aby zapisać w umowie jakieś rozwiązanie na takie sytuacje. Zwrot zaliczek oczywiście będzie częściową rekompensatą jednak nawet jak otrzymacie pieniądze z powrotem, to nadal pozostaniecie bez fotografa na ślub. Fotografowie znają się najczęściej i wiedzą, który z ich kolegów / koleżanek jest na podobnym poziomie, co oni, więc pewnie będą mogli kogoś polecić i zorganizować zastępstwo.

Czy jesteś ubezpieczony?

Pytanie ma na celu uzyskanie informacji czy fotograf jest ubezpieczony od nieszczęśliwych wypadków, uszkodzenia sprzętu czy też jego kradzieży. Jest to bezpieczniejsze zarówno dla niego jak i dla Was. Dobrze jest też dopytać, co w przypadku, kiedy któryś z gości przypadkowo wytrąci mu aparat z ręki i w ten sposób go uszkodzi.

Czy masz swój ulubiony plan dnia ślubu?

To pytanie może się wydawać dziwne do zadania akurat fotografowi, ale pozwoli Wam zorientować się jak fotograf zarządza czasem i scenariuszem dnia ślubu – jest to potrzebne, aby później w reportażu stworzyć piękną historię opowiadającą o każdym etapie ślubu i wesela. Wysłuchując odpowiedzi na to pytanie będziecie mogli się też zorientować jak elastyczny i otwarty na scenariusz dnia ślubu z zewnątrz jest wybrany przez Was fotograf.

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na plener?

Wy, jako Para oczywiście powinniście mieć swoje wyobrażenie o sesji plenerowej, ale czasami jest tak, że fotografowie dzięki swojemu doświadczeniu znają miejsca, które nam nie przyszłyby do głowy.

Co najbardziej lubisz w fotografowaniu ślubów?

Wbrew pozorom jest to jedno z ważniejszych pytań, jakie powinniście zadać fotografowi, dzięki niemu zobaczycie czy to, co robi, robi z pasji czy to tylko rzemiosło, czy ekscytuje go tak samo jak Was myśl o wspólnej przygodzie w dniu Waszego ślubu 😊

Czy możemy zobaczyć umowę?

No i oczywiście pytanie formalne – czy możecie zobaczyć umowę, jeżeli tak to przeczytajcie ją dokładnie, wpiszcie do niej jak najwięcej ustaleń, które powstały w trakcie rozmowy i rozpoczynajcie współpracę. Jeżeli nie…no cóż – decyzja należy do Was.

5 pytań do: Szubert Weddings

szubert weddings logo

W jakim stylu się specjalizujesz / w jakim stylu najlepiej się czujesz?

Trudno jest nam się ograniczyć do jakiegoś stylu fotografowania. Nigdy nie chcieliśmy aby nas zaszufladkowano a najważniejsze są dla nas potrzeby i oczekiwania Młodej Pary. Na pewno mamy swój styl pracy, zawsze staramy się pracować w dwójkę, aby mieć ten komfort łapania kadrów, mieć chwilę na przemyślenie zdjęcia czy wyczekania chwili. Uwielbiamy niedopowiedzenia na zdjęciach i tego właśnie szukamy. Może nas określić słowo minimalizm. Minimalizm w naszej obecności- tak by nikomu tego dnia nie przeszkadzać i minimalizm w kadrze, aby zostawić miejsce na przemyślenia odbiorcy.

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na plener?

Bardzo rzadko zdarza się żebyśmy robili plener drugi raz w tym samym miejscu, chyba, że takie jest życzenie Nowożeńców. We wrześniu tego roku wykonamy pierwszy plener za granicą, dokładnie w Rzymie. To właśnie ogrom możliwości w wyborze miejsca na sesję podoba nam się najbardziej. Najlepsze miejsce na sesję w dwóch słowach? Nowe miejsce 🙂

Co najbardziej lubisz w fotografowaniu ślubów?

Ulotność. Tempo. Emocje.

W ile osób fotografujecie?

Zawsze razem, Karolina i Michał

Czy jest coś jeszcze, na co Wy jako fotografowie, chcielibyście zwrócić uwagę Parom Młodym będącym na etapie wyboru fotografa?

Dla nas zdjęcia mają ogromną wartość, w końcu zatrzymują bezpowrotne chwile, dają możliwość podróżowania w czasie. Czasami warto wziąć pod uwagę kilka ofert i nie zawsze sugerować się jedynie ceną. Sukienka, bukiet, buty często są faktycznie na jeden dzień, zdjęcia zostają na zawsze 🙂

Kilka słów o Szubert Weddings od nich samych

szubert weddings karolina paluszkiewicz michał szubert

Duet, który powstał z miłości, namiętności i pasji. Zarówno prywatnej i zawodowej.
Na co dzień realizujemy szerokie spektrum zleceń fotograficznych, również te gdzie historie opowiadamy obrazami o… miłości. Fotografia ślubna jest jedną z naszych ulubionych.

2018-03-26T13:02:26+00:00