Jak zorganizować chrzciny – mini poradnik

//Jak zorganizować chrzciny – mini poradnik

Dziś chcielibyśmy Wam krótko opowiedzieć o naszym przepisie na sprawną organizację chrzcin. Każdy rodzic staje kiedyś przed tą sytuacją i zadaje sobie pytanie – Jak zorganizować chrzciny. Wydaje się, że to prosta niewielka uroczystość, jednak dla rodziców to spore wydarzenie – tym bardziej, jeżeli Ci rodzice, na co dzień zajmują się organizacją takich imprez. My właśnie stanęliśmy przed tym wyzwaniem i postanowiliśmy Wam opowiedzieć jak zorganizować chrzciny. Przejdźmy, więc do konkretów.

Kiedy organizować chrzciny – w tygodniu, w weekend a może w święta?

Teoretycznie możecie ochrzcić dziecko w dowolnym momencie. Jednak w praktyce bywa z tym różnie. Przede wszystkim w każdej parafii możliwy wybór terminów nieco się różni. W jednych do wyboru macie tylko niedziele w innych tylko dwie niedziele w miesiącu a w jeszcze innych dowolny dzień tygodnia. Planując uroczystość chrztu świętego musicie w pierwszej kolejności udać się do swojej parafii i zapytać, jakie panują w niej zwyczaje. Ponadto, jeśli planujecie chrzest w innej parafii niż ta, do której należycie, wówczas musicie pamiętać o tym by uzyskać pisemne przyzwolenie na udzielenie chrztu w innej parafii.
Jeśli marzy Wam się chrzest malucha w dni świąteczne warto pamiętać, że są to najbardziej oblegane terminy. Musicie się, więc liczyć z tym, że Wasz maluch będzie jednym z dużej grupy dzieci przystępujących do sakramentu w tym dniu, a nawet z brakiem miejsca.

Gdzie organizować chrzciny – w domu czy w restauracji?

Wybór miejsca na chrzciny zależy od ilości zaproszonych gości oraz planowanego budżetu. Domowe przyjęcie dla dużej rodziny może sprawdzi się, jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami przestronnego ogrodu jednak w mieszkaniu w centrum miasta może już być to kłopotliwe. Wówczas najlepiej pomyśleć o wynajęciu lokalu.

Menu na chrzciny – catering czy restauracja?

Jeśli zdecydowaliście się na przyjęcie w domu macie dwa wyjścia. Po pierwsze przygotować potrawy samodzielnie korzystając z pomocy rodziny. Wymaga to jednak dużo pracy i przede wszystkim czasu, którego nierzadko brakuje młodym rodzicom. Drugą możliwością jest zamówienie cateringu. Koszt zamówienia firmy cateringowej oczywiście zależy od obfitości i rodzaju wybranego menu oraz dodatkowych opcji. Zwykle ceny wahają się w przedziale 50-150 zł od osoby, musicie doliczyć do tego jeszcze ewentualny koszt obsługi kelnerskiej (ok.15-30zł/h) oraz wypożyczenia elementów tj. talerze, sztućce, krzesła, obrusy, itp.
Przyjęcie w restauracji wiąże się z wyborem menu. Tutaj koszt od tzw. talerzyka jest na podobnym poziomie 50-200 zł za osobę, ale oczywiście możecie wydać też więcej. Dodatkowe koszty to koszt tortu ewentualnie alkoholu lub tzw. korkowego.


Tort na chrzciny

Wybierając tort również macie wiele możliwości do wyboru. Możecie przygotować tort samodzielnie. Taki domowy wypiek z pewnością będzie wspaniałym punktem przyjęcia. Jednak, jeśli nie macie czasu na pieczenie i dekorowanie cista lub po prostu nie jesteście w tym zbyt dobrzy najlepiej zdać się na profesjonalistów. Wówczas macie dwa wyjścia – skorzystać z oferty restauracji/firmy cateringowej lub zamówić tort w wybranej cukierni. Koszt tortu oscyluje zwykle w granicach 60-120 zł /kg. Oczywiście wpływ na cenę ma ilość i poziom skomplikowania dekoracji, jak również region. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma ofertami.


Strój dla maluszka

Wybór stroju dla malucha to chyba najprzyjemniejszy etap przygotowań. Jeśli do chrztu przygotowujecie niemowlaka może to być szydełkowe ubranko lub becik. Wystarczy by strój był biały i przede wszystkim wygodny. Musi się też dać łatwo założyć i zdjąć. Trzeba pamiętać, że malucha trzeba będzie pewnie przewinąć . Dla starszych dzieci znajdziemy w sklepach szeroką ofertę eleganckich strojów, które świetnie sprawdzą się na tą okazję. Podstawowym kryterium powinna być jednak wygoda.


Dekoracje na chrzciny

Skoro już macie wygodne i elegancie ubranko dla małego bohatera to czas pomyśleć o dekoracjach. W ostatnim czasie popularne są przyjęcia stylizowane/tematyczne, zawierające jakiś motyw przewodni. Dominują oczywiście misie, ale ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Możecie zdecydować się na skorzystanie z usług jednej z firm specjalizującej się w dekoracjach, lub jeżeli macie czas i chęci możecie przygotować elementy dekoracji samodzielnie. Pamiętajcie jednak, że samodzielne dekorowanie wymaga czasu i jeżeli nie macie nikogo do pomocy może to być nerwowa sytuacja :).


Goście

Jeżeli chodzi o gości to w pierwszej kolejności należy oczywiście przygotować listę. Wybierzcie rodziców chrzestnych, zdecydujcie czy będziecie zapraszać tylko najbliższą rodzinę, czy również dalszych krewnych i przyjaciół. Zaproszenia możecie zamówić wybierając jeden z gotowych wzorów, lub zdecydować się na indywidualny projekt pasujący do motywu przewodniego. Im wcześniej poinformujecie gości o planowanej uroczystości, tym większe prawdopodobieństwo, że więcej ludzi potwierdzi obecność. Właśnie – potwierdzi obecność – to ważny z organizacyjnego punktu widzenia element – poproście w zaproszeniach swoich gości o potwierdzenie obecności w wyznaczonym terminie. Dzięki temu będziecie w stanie określić rzeczywistą ilość „talerzyków” w restauracji, lub – jeżeli sami w domu przyrządzacie posiłki – zaplanować ilość produktów, jakie musicie kupić. Jeżeli mija wyznaczony termin, a część gości jeszcze nie potwierdziła obecności – zadzwońcie do nich, dopytajcie. Ostatnim elementem jest rozplanowanie miejsc gości przy stołach. Tutaj musicie zdecydować już sami, kogo i z kim usadzić – to Wy najlepiej znacie swoje rodziny :).


Wspomnienia

Chrzest święty jest niezapomnianym przeżyciem. I choć maluszek niestety pewnie nie będzie tego pamiętał, to właśnie dla niego warto utrwalić tą chwilę. Polecamy skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa, bo choć w dzisiejszych czasach niemal każdy posiada aparat chociażby w smartfonie to jednak końcowy efekt może rozczarować. Koszt profesjonalnych sesji i reportaży może być różny dla różnych regionów i zaczyna się od poziomu 500 zł w górę.
Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy Wam udzielić sobie odpowiedzi na pytanie – jak zorganizować chrzciny ;).

Jeżeli potrzebujecie wsparcia, lub po prostu chcielibyście zadać jakieś pytanie na które nie znaleźliście odpowiedzi powyżej – zapraszamy do kontaktu

2018-01-05T14:28:00+00:00