Błogosławieństwo przed ślubem – historia a dzień dzisiejszy

//Błogosławieństwo przed ślubem – historia a dzień dzisiejszy

Błogosławieństwo przed ślubem – historia i dawne zwyczaje

Do dziś błogosławieństwo rodziców, udzielane młodej parze przed ślubem, stanowi jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład obrzędów ślubnych. Zgodnie z tradycją, wierzono w moc takiego błogosławieństwa. Było ono niemalże równe temu udzielanemu przez kapłana w kościele. Błogosławieństwo udzielone przez rodziców miało zapewnić młodej parze szczęście i miłość wzajemną, a także uchronić ją przed wszelkim złem. Dawniej obyczaj ten nosił różne nazwy, min. „wywodzenie” lub „wywodziny”. Nazwa ta wiąże się nierozerwalnie z treścią owego obrzędu. Miał on w głównej mierze na celu wyprowadzenie młodej panny z domu rodzinnego.

Błogosławieństwo przed ślubem zawsze następuje zatem przed wyjazdem do kościoła, co nie uległo zmianie po dziś dzień. Całość uroczystości związanych z błogosławieństwem, rozpoczynały rytualne podziękowania, pożegnania i przeprosiny składane rodzicom i krewnym przez pannę młodą. Nie mogło się też obejść bez płaczu młodej, która nie chciała opuszczać domu rodzinnego. Kiedy wreszcie następował koniec pożegnań i płaczu narzeczeni kłaniali się a następnie klękali przed rodzicami. Podczas, gdy weselna drużyna śpiewała odpowiednie pieśni młodzi obejmowali kolana i stopy rodziców oraz całowali ich ręce. Podczas ceremonii błogosławieństwa rodzice panny młodej zasiadali (lub stawali) wraz ze starostami weselnymi za stołem.

Stół, pełniący w tradycji ludowej rolę miejsca uświęconego, nakrywany był śnieżnobiałym, krochmalonym obrusem. Na nim ustawiano krzyż, naczynie w wodą święconą, kropidło oraz chleb i sól. Obecny w izbie orszak weselny śpiewem i odpowiednimi piosenkami zachęcali rodziców do udzielenia błogosławieństwa młodym. Wreszcie wzruszeni rodzice błogosławili młodych. Czyniąc to żegnali ich znakiem krzyża, kropili wodą święconą wygłaszając przy tym polecające młodą parę Boskiej opiece mowy.

Po pobłogosławieniu, panna młoda wsiadała do powozu ślubnego a jej matka, żegnając swoją córkę okrążała powóz z chlebem weselnym w dłoniach. Przystając na moment przed wozem kładła chleb przed końmi i ziarnami zbóż obsypywała młodą parę. Na koniec kreśliła przed nimi w powietrzu znak krzyża a młodzi ruszali w drogę do kościoła.

Błogosławieństwo młodych – dzisiaj

Czy błogosławieństwo rodziców przed ślubem nadal jest praktykowane? Bez wątpienia tak – żyjemy w kraju o mocnych korzeniach katolickich i nadal wiele Par decyduje się na zawarcie ślubu kościelnego i wszelkie tradycje i obrzędy związane z wiarą mają dla nich duże znaczenie. Oczywiście w przypadku Par nie wierzących, lub po prostu przywiązujących mniejsze znaczenie do tradycji raczej nie spotkamy się z błogosławieństwem rodziców – nie oznacza to że jest to gorszy ślub :)! Pamiętajcie że to od Was i od Waszych uczuć zależy to co będzie miało miejsce podczas ślubu – to Wy macie czuć się wtedy najlepiej. Jeżeli jednak czytacie ten wpis i dotarliście do tego zdania, to prawdopodobnie jesteście głodni wiedzy na temat tego jak błogosławieństwo powinno przebiegać.

Scenariusz błogosławieństwa przed ślubem – jak powinno wyglądać aby zbliżyć się do tradycji

Błogosławieństwo przed ślubem młodych z reguły ma miejsce w domu jednego z narzeczonych – najczęściej w domu Panny Młodej. Młodzi spotykają się przede wszystkim ze swoimi rodzicami, zdarza się że również dziadkami czy też na przykład rodzicami chrzestnymi. Najczęściej wydarzeniu temu towarzyszy dość podniosła atmosfera – na stole jest biały obrus, a na nim stoją kropidło, krzyżyk, woda święcona i opcjonalnie delikatnie dekoracje. Co do zasady nie ma sztywnych ram mówiących o tym jak krok po kroku powinno przebiegać błogosławieństwo, przyjęło się jednak że narzeczeni klękają przed rodzicami (choć zdarza się że i przed dziadkami!) i proszą ich o pobłogosławienie. Następnie rodzice przystępują do działania i wypowiadają słowa błogosławieństwa – nie ma określonych reguł co do tego co powiedzieć, ważne aby było to słowa szczere i od serca.

Rodzice! Przygotujcie się do błogosławieństwa młodych

Dla większości rodziców chwila błogosławieństwa jest bardzo emocjonalnym momentem – słowa stają w gardle, łzy wzruszenia cisną się do oczu i ciężko jest myśleć jasno :). Dlatego też proponujemy aby rodzice przygotowywali się wcześniej – obmyślali co chcą powiedzieć, w jaki sposób. Najczęściej spotykane słowa używane przez wielu rodziców to: „Błogosławię Was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego na nowej drodze życia”. Jeżeli rodzice czują się na siłach – śmiało mogą przygotować dłuższy, indywidualny, spersonalizowany tekst.
A co dalej? Państwo młodzi nie mogą zapomnieć o tym aby podziękować rodzicom. Mogą to zrobić tradycyjnym pocałunkiem w ręce, lub wręczeniem niewielkiego upominku.

Błogosławieństwo przed ślubem to naprawdę piękny zwyczaj, dlatego jeżeli bierzecie ślub kościelny, jesteście wierzącą Parą – nie zapominajcie o nim :).

2018-03-31T14:00:35+00:00